100 tys. euro kary dziennie dla Polski za wycinkę Puszczy Białowieskiej. Minister odpiera zarzuty

Opublikowane dnia 21.11.2017

 

100 tys. euro kary dziennie dla Polski za wycinkę Puszczy Białowieskiej. Minister odpiera zarzuty

 

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia: Polska w 100 proc. wykonuje prawo europejskie oraz postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej. W ten sposób skomentował decyzję Trybunału, który nakazał wstrzymanie wycinki i zagroził karą finansową - w wysokości 100 tys. euro za dzień - za złamanie tego zakazu.

                                                                  Foto: East News

Szyszko zwrócił uwagę, że poniedziałkowa decyzja Trybunału nie oznacza automatycznego nałożenia kar na Polskę, za prowadzone do tej pory działania w Puszczy Białowieskiej.

- To, co się w tej chwili pojawia w środkach społecznego przekazu jest chyba troszeczkę nieadekwatne do tego, co jest napisane w postanowieniu (...). Myślę, że na pewno jedna rzecz jest pewna (...) nie ma tej zasady, że karze się kogoś z góry za niepopełniony czyn - powiedział minister we wtorek rano w radiu Wnet.

Szef resortu środowiska zapewnił, że "do tej pory Polska zawsze wykonuje wszytko to, co jest zgodne z prawem UE". Według ministra, Trybunał w poniedziałkowej decyzji "stara się jak gdyby doprecyzować swoje myśli i na tym polega pewien spór".

- Prawdopodobnie jest napisane, że zabrania się wycinania drzew na terenie Puszczy Białowieskiej z wyjątkiem spraw związanych z bezpieczeństwem publicznym, tam gdzie poruszają się ludzie, tam gdzie jest rzeczywiście niebezpieczeństwo. Gdyby tego nie zapisano, to wtedy, gdyby przewróciło się drzewo (...) odpowiedzialność ponosiłaby KE - dodał.

100 tys. euro za dzień

Polska będzie musiała płacić 100 tys. euro kary dziennie, jeśli będzie kontynuować wycinkę w Puszczy Białowieskiej. To poniedziałkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

TS stwierdził, że należy uwzględnić wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzić nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Z wnioskiem takim wyszła KE.

Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu poszanowania postanowienia.

Gdyby Komisja uznała, że Polska jednak nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie. Kara naliczana będzie jednak od poniedziałku, czyli pierwszego dnia orzeczenia TS.