Opryski lasów na terenie Nadleśnictwa Smardzewice. Co to oznacza?

Opublikowane dnia 07.05.2019

 

8 maja rozpoczną się naziemne opryski lasów na terenie Nadleśnictwa Smardzewice. Co to oznacza?

 

 

Na terenie lasów podległych Nadleśnictwu Smardzewice zostanie przeprowadzony naziemny chemiczny zabieg ratowniczy ze względu na zagrażającą trwałości lasu obecność chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca.

Opryski zostaną wykonane w lasach na terenie gmin Mniszków, Aleksandrów, Opoczno, Sławno, Sulejów, Wolbórz i Tomaszów. Łącznie to blisko 240 ha powierzchni. Zabiegi te mają być wykonywane w okresie od 8 do 30 maja, w zależności od pogody.

Obszary objęte opryskiem zostaną oznaczone tablicami ostrzegawczymi. Przez dobę po wykonaniu oprysków nie powinno się przebywać w strefie objętej opryskiem, a także wypasać bydła na pobliskich pastwiskach. Przez kolejne 2 tygodnie nie należy zbierać runa leśnego, wykaszać traw ani poić zwierząt w stawach i sadzawkach.

Podobne opryski, ale lotnicze prowadzone są w północnej części powiatu tomaszowskiego, a na terenie gminy Żelechlinek, która podlega pod Leśny Zakład Doświadczalny w Rogowie. Tam również trzeba uważać na tablice informujące o opryskach.