Rząd podzielił pieniądze na lokalne drogi. Rusza wyborcza kampania drogowa

Opublikowane dnia 09.07.2019

 

W przyszłym miesiącu wojewodowie zaczną przyjmować wnioski na dofinansowanie inwestycji w drogi lokalne. W tym roku do podziału jest ok. 5,3 mld zł.

W wyborczym roku rząd postanowił mocno wesprzeć budowę dróg samorządowych. To jedna z pięciu obietnic PiS, którą w zeszłym roku ogłosił premier Mateusz Morawiecki przed wyborami samorządowymi. Wtedy właśnie rozpoczął się sezon wyborczy, którego kulminacją będą jesienią tego roku wybory do Sejmu i Senatu.
 

Z inicjatywy Morawieckiego w tym roku utworzono Fundusz Dróg Samorządowych, który ma zapewnić stabilne finansowanie budowy oraz remontów i modernizacji dróg lokalnych na najbliższe 10 lat. Na jego konta pieniądze wpłacać będą m.in.: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Lasy Państwowe, Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Obrony Narodowej (na drogi o znaczeniu militarnym). W sumie przez 10 lat Fundusz ma wydać 36 mld zł na wsparcie dróg lokalnych oraz budowę blisko dwóch tuzinów mostów drogowych.

Budowa drogi szybkiego ruchu S17 na odcinku od Garwolina do granicy wojewodztw lubelskiego i mazowieckiego w miejscowości

Dotacje na poszczególne projekty drogowe mogą wynieść do 30 mln zł, sześć razy więcej niż dotąd. Dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych może pokryć do 80 proc. kosztów inwestycji – a dotąd rząd dotował zwykle 50 proc. takich kosztów. Ponadto gminy mogą dostać dotację na inwestycję, która będzie realizowana przez kilka lat. A dotąd taką dotację trzeba było wykorzystać w jednym roku kalendarzowym.

„Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki” – pochwalił się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Największą pulę dotacji zarezerwowano dla województwa mazowieckiego. Na inwestycje, które zaczną się i zakończą w 2018 r., może dostać 497,6 mln zł plus 122,6 mln zł na każdy rok inwestycji wieloletnich. W tym roku daje to łącznie ok. 620 mln zł.