Szklarska Poręba: Atak ekoterrorystów. “Za niszczenie lasu” podpalono maszyny warte kilka milionów złotych

Opublikowane dnia 10.04.2019

 

Warte kilka milionów złotych maszyny leśne należące do prywatnego przedsiębiorcy spalono w Nadleśnictwie Szklarska Poręba (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu). Do zniszczenia maszyn przyznał się anonimowy „Zielony Front”. Właściciele firm leśnych wyznaczyli nagrodę za pomoc w wyjaśnieniu sprawy.

 

Maszyny podpalono w leśnictwie Rozdroże w Nadleśnictwie Szklarska Poręba. Fot. LP

Do podpalenia doszło w poniedziałek rano (8 kwietnia) w leśnictwie Rozdroże w Nadleśnictwie Szklarska Poręba. Sprawcy oblali ropą maszyny należące do prywatnego przedsiębiorcy leśnego. Całkowicie spłonął harwester, natomiast druga maszyna, forwarder, została nadpalona.

Maszyny były używane do usuwania drzew zniszczonych podczas wichury w październiku ubiegłego roku. Zniszczenie maszyn oznacza, że nie można usuwać połamanych drzew, a tym samym zostanie opóźnione odnawianie tego terenu.

Sprawcy podpalenia zostawili listy ze swoim przesłaniem: „Za niszczenie lasu, starych ścieżek i dróg wycofajcie się! Zielony Front” (pisownia oryginalna).

– Ktoś musiał obserwować operatora maszyny. Na miejsce, gdzie stała maszyna przyjechał przygotowany – z ropą i kartonem, na którym napisał swój list – mówi Jerzy Majdan, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba.

Sprawa została zgłoszona policji, zajmują się nią funkcjonariusze z komendy z Jeleniej Góry. Na miejsce zniszczenia maszyn przyjechali z psem tropiącym.

Nie po raz pierwszy w tamtym nadleśnictwie zniszczono maszyny leśne. Trzy tygodnie temu ktoś powybijał szyby i lusterka oraz zrobił dziury w karoserii ciągnika zrywkowego należącego do innego Zakładu Usług Leśnych. Wtedy także pozostawiono list z żądaniami, w razie braku reakcji sprawca zniszczenia groził konsekwencjami.

Właściciele firm z okolicy wyznaczyli 20 tys. zł nagrody za pomoc w schwytaniu sprawcy zniszczeń i podpaleń.

– Dobrze, że zauważono ogień zanim rozprzestrzenił się na okoliczny las – dodaje nadleśniczy.